Grafika komputerowa

Zmniejszanie rozmiaru pliku w formacie jpg

Format JPG stał się jednym z najpopularniejszych formatów obrazów, do przechowywania na komputerze. Wiele aparatów cyfrowych wykorzystuje również JPG do przechowywania własnych obrazów. Jednak plik w takim formacie może być zbyt duży. Wówczas pojawia się pytanie: ”Jak zmniejszyć rozmiar pliku jpg?”.

Jak zmniejszyć rozmiar obrazu w programie Paint?

Bez większego wysiłku można zredukować wielkość obrazów jpg, używając programu Paint, wstępnie zainstalowanego programu do edycji obrazów w systemie Windows. Wystarczy wtedy otworzyć odpowiedni obrazek w programie Paint. Jeśli chcemy zmniejszyć rozmiar obrazu, kliknijmy “Wybierz” na pasku narzędzi. Narysujmy prostokąt wokół sekcji, którą chcemy zachować, wytnijmy ją i wklejmy na nowo w nowym oknie Paint. Możemy także wybrać funkcję “Zmień rozmiar” w programie Paint. W nowym oknie ustawiamy niższy procent i redukujemy obraz np. do 50% pierwotnego rozmiaru. Po zapisaniu obraz powinien teraz zajmować mniej miejsca w pamięci.

Jakich programów można użyć?

Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę słowa: ”Jak zmniejszyć rozmiar pliku jpg?”, to pojawią się odnośniki do różnych stron i programów, które mogą do tego służyć. W wielu przypadkach jest to zupełnie bezpłatne oprogramowanie do przetwarzania obrazów i doskonale nadaje się do redukcji rozmiaru kilku plików. Jeżeli nie chcemy instalować nowego programu na dysku komputera możemy się zdecydować na skorzystanie ze strony internetowej, do której można wgrać nasze zdjęcie z dysku komputera. Po kompresji pobierzemy zdjęcie w odpowiednim dla nas rozmiarze.