VIDEO

Wielka sztuka i mroczne sekrety w “Obrazie pożądania”

Krytyk sztuki, który rozmienia swój talent na drobne nie zawsze radząc sobie z życiem, tajemnicza blond piękność, ekscentryczny milioner inwestujący w drogie obrazy i „obraz pożądania” dzieło-mit, które każdy pragnie mieć. Jeśli doda się do siebie wszystkie te elementy, a jednocześnie wspomni o znakomitym aktorstwie i bardzo dobrej reżyserii, ostatecznym produktem będzie thriller inny niż wszystkie. „Obraz pożądania” to film wbijający w fotel, który wypada zobaczyć, zwłaszcza że dzięki legalnej telewizji internetowej można to zrobić bez konieczności opuszczania wygodnego domowego fotela.

Propozycja, która wszystko zmieni

James Figueras, krytyk sztuki o niemożliwej do zaprzeczenia charyzmie, wkracza do świata filmu w momencie, który może zmienić swoje życie. Już od dawna nie korzysta w pełni ze swoich umiejętności szukając zatrudnienia przede wszystkim tam, gdzie może liczyć na łatwy zarobek. Tak jest i tym razem, a jego przemowa bez trudu przekonuje potencjalnych nabywców o wyjątkowej wartości dość kiczowatego obrazu. Nie dane jest mu jednak cieszyć z sukcesu i przygotowywać do kolejnego, niewdzięcznego, ale przecież dochodowego zadania. Po spotkaniu z osobami szukającymi dzieł sztuki, na które można wydać duże pieniądze kompletnie bez świadomości ich rzeczywistej wartości, trafia na piękną i tajemniczą Berenice, a zaraz potem – na Josepha Cassidy’ego. Mogą zmienić jego życie.

“Obraz pożądania” – w mroku sekretów

Fabuła filmu nabiera tempa, a kolejne wydarzenia błyskawicznie przechodzą jedno w drugie. Wraz z Jamesem dowiadujemy się, że propozycja wyceny kolekcji dzieł sztuki była jedynie „przykrywką” a bogaty Cassidy ma dla niego znacznie bardziej skomplikowane zadanie. James zyskuje szansę przeprowadzenia wywiadu z milczącym artystą, znakomitym Jerome Debneyem, na którego „obraz pożądania” od kilkunastu lat oczekują najwięksi kolekcjonerzy. Taki wywiad byłby kamieniem milowym na drodze Jamesa do światowej sławy, w świecie wielkiej sztuki nie ma nic za darmo. Stawką jest nie dobre imię utalentowanego krytyka, ale przede wszystkim tytułowy „obraz pożądania”. Ten ma znaleźć się w kolekcji Cassidy’ego, za zgodą wybitnego artysty albo bez niej.

Kilka słów o aktorach

Już sama fabuła filmu “Obraz pożądania” jest na tyle intrygująca, że oderwanie się od niego stanowi nie lada wyzwanie. Nie jest przy tym wcale jedyną zaletą omawianego tu dzieła. Akcja może wybrzmieć także dlatego, że jest fantastycznie odegrana. Pierwsze skrzypce gra Claes Bang, wiarygodny po części także dlatego, że nie jest to wcale jego pierwsza rola osoby związanej z wielką sztuka. Mistrzowsko partneruje mu jednak także Elizabeth Debicki potwierdzająca, że jest aktorką nie tylko piękną, ale i wyjątkowo utalentowaną. Jeśli dodamy do tego tajemniczego Donalda Sutherlanda jako Jerome i Micka Jaggera, który znakomicie odgrywa ekscentryka, którego myśli nieustannie zaprząta pogoń za tym, co niemożliwe do zdobycia, jasne stanie się to, że mamy do czynienia z filmem, którego nie da się zapomnieć.