Grafika komputerowa

Przygoda z grafiką – darmowe doświadczenie

W świecie technologii co raz bardziej uzależniamy nasze czynności i potrzeby od elektroniki, a szczególnie komputera. Jedną z rzeczy, którą aktualnie najczęściej wykonuje się na komputerach jest projektowanie oraz grafika – architekci, graficy czy projektanci korzystają w swojej pracy z wielu programów graficznych. Nie każdy z nich jest jednak drobną inwestycją – czy istnieję więc darmowe programy graficzne, z którymi można rozpocząć swoją przygodę bez opróżniania naszego portfela?

Tańsze, nie znaczy gorsze

Z pewnością jeśli chodzi o najbardziej popularne programy – każdy z nas wymieni te same. Fotografia – współpraca z Photoshopem. Architektura – opiera się na ArchiCadzie oraz AutoCadzie. Do tego grona można zaliczyć również CorelDraw. Wszystkie te programy, wykluczając wersje edukacyjne dla studentów oraz kilkudniowe wersje próbne, kosztują duże pieniądze. Oczywiście, warto zainwestować w lepszy, bardziej profesjonalny program, jeżeli traktujemy temat dość poważnie i przyszłościowo, natomiast na dobry początek sprawdzą się programy, które wcale nie kosztują, a posiadają równie szeroki zakres możliwości.

Zamienniki drogich programów

Darmowych programów graficznych wbrew pozorom wcale nie jest tak mało. Photoshopa można zastąpić chociażby GIMPem oraz Picasą – oba przypominają pracę na popularnym programie. Mniej zaawansowany i wzbogacony o możliwości jest Paint.NET – prosty i przejrzysty w obsłudze.

Idealnym programem do obróbki zdjęć jest także PhotoScape – ma wiele opcji i łatwo się z niego korzysta. Dla twórców rysunków graficznych dobrą opcją jest Artweaver czy MyPaint, których zadaniem jest tworzenie grafik od podstaw.