Objawy kolki u niemowląt można nauczyć się rozróżniać, natomiast co więcej: można również przeciwdziałać napadom kolki u malca, jeżeli znajdzie się ich etiologię. Okazuje się tymże, iż dziecko płacze oraz jest zdenerwowane, pomimo spełnienia wszelkich jego potrzeb. Niejednokrotnie za etiologię takiego stanu przyjmuje się kolkę jelitową, jednak tak właściwie może on mieć źródło psychologiczne, alergologiczne oraz neurologiczne. Kolka wywołuje płacz u niemowlęcia, jaki może występować chociażby parę godzin – zamiast płaczu może pojawić się zdenerwowanie czy narzekanie, jakiego nie da się ulżyć.

Kolka może pojawić się już w okolicy trzeciego tygodnia życia dziecka oraz powracać chociażby do 5. miesiąca. Pojawia się zazwyczaj wieczorem czy późnym popołudniem. Nie sposób jej przegapić, ponieważ wywołuje duży ból u niemowlęcia. Maluch przede wszystkim mocno krzyczy, ma rozdęty brzuszek, nie chce jeść. Jest zdenerwowany, trudno go uspokoić czy uśpić. Większość dzieci chowa bardzo nóżki zgięte w kolankach czy rozciąga oraz rozszerza całe ciało. Takie zachowanie jest normalne w wypadku kolki, jaka jest dla niego bardzo uciążliwa oraz męcząca. Nie lepiej wygląda ona ze strony rodzica, jaki ma kłopot z pożywieniem dziecka czy ukojeniem go. Kolkę niemowlęcą niejednokrotnie wyróżnia się na bazie symptomów spełniających określone na początku kryteria. Specjalista pediatra czy rodzinny po sprawdzeniu dziecka z wielkim prawdopodobieństwem może zidentyfikować kolkę. Nie istnieją żadne doświadczenia laboratoryjne, jakie mogłyby uznać takie badanie. W wyjątkowych wypadkach specjalista może polecić przeprowadzenie doświadczeń laboratoryjnych, by wyeliminować dolegliwości, jakie mogą występować z atakami lęku.

Kolka niemowlęca: środki, masaż, pozostałe sposoby
Najistotniejsze natomiast, to zatrzymać spokój. Dziecku da ulgę, gdy położymy je sobie na brzuchu z podkulonymi nóżkami pod brzuszkiem. Małego będącego na ciepłym ciele jednego z rodziców należy trochę masować po pleckach oraz delikatnie kołysać. Masaż jest jednym spośród bardzo efektywnych sposobów na kolkę.