VIDEO

Dolina Bogów – film z przesłaniem

Wspaniałe okoliczności przyrody, przepiękne krajobrazy Ameryki, a przy tym wątek Indian i ekscentrycznego milionera – brzmi jak przepis na film doskonały? Przekonajmy się, czy rzeczywiście takim jest w produkcji „Dolina Bogów”, wyreżyserowanym przez Polaka – Lecha Majewskiego.

O czym opowiada „Dolina Bogów”?

Tytułowa „Dolina Bogów”, czyli Valley of the Gods z filmu Majewskiego to dolina zajmowana od pokoleń przez plemiona Indian Navajo. Z uwagi na prawdopodobne złoża uranu, ma być im odebrana przez bezduszny koncern należący do Wesa Taurosa, który dysponuje nieprzebranymi zasobami materialnymi. Tauros jest postacią złożoną. Z jednej strony testuje krok po kroku możliwości, jakie stwarza jego sytuacja finansowa oraz siłę pieniądza, a z drugiej nie może pozbierać się po tragedii, jaka go dotknęła – śmierci żony i córki. Tauros próbuje żyć jako ekscentryk, z dala od innych ludzi, wyobcowany ze społeczeństwa. Tylko od czasu do czasu pokazuje się publicznie.

Trzecim, nie mniej ciekawym tematem filmu „Dolina Bogów” jest wątek dotyczący pisarza Johna Ecasa, który decyduje się opisać życie Taurosa. Ma to być jego osobista terapia i oderwanie się od przykrych doświadczeń, które stały się jego udziałem w wyniku rozstania z żoną. Przyjeżdża do jego posiadłości i z ciekawością poznaje milionera. Jednak nie wszystko idzie tak, jak to sobie zaplanował. Szybko pragnie wrócić do rzeczywistości i uwolnić się z domu bogatego dziwaka.

Jak to się skończy? Czy Indianie będą musieli porzucić swoje ziemie i oddać je firmie, na czele której stoi Tauros? Pojawią się postacie żywcem zaczerpnięte z indiańskich legend, kiedy pierwsze ciężkie maszyny będą chciały naruszać pradawne skały w „Dolinie Bogów”. Skały  te urodzą mściciela, który ma obronić Indian Navajo. Obejrzyjcie ten film i przekonajcie się, jaki finał będą miały trzy najważniejsze, splatające się ze sobą wątki. Produkcja ta dostępna jest już teraz w legalnej telewizji internetowej.

Znakomita obsada aktorska

Amerykańsko-polski film fabularny „Dolina Bogów” ma doskonałą obsadę. W roli copywritera Johna Ecasa można zobaczyć Josha Hartnetta, a w milionera Wesa Taurosa wcielił się sam John Malkovich. Karen Kitson zagrała Berenice Marlohe, zaś Ulim – Keir Dullea. Nie zabrakło także polskich akcentów w obsadzie, choć polscy artyści wystąpili w rolach drugo i trzecioplanowych.

Lech Majewski stworzył film, który nie daje się łatwo zaszufladkować w jednym gatunku. Otrzymał on Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w 2019 roku w Chicago.